e defter programı nedir

E Defter Programı Nedir?

İnternetin hemen her işi basitleştirmesi ile firmalarında ticaret alanında işlerini olaylaştırmak adına 2011 yılından itibaren e defter programı uygulamasına başlanmıştır. E fatura işlemlerinin oldukça hızlı yayılmasının ardından firmalarca tutulması zorunlu olan defteri kebir ve yevmiye defterleri de dijital ortama aktarılmaktadır. İşletmelere pek çok avantaj sunan e defter ile hem zaman hem de ekonomik olarak tasarruf sağlanmaktadır.

E defter sisteminde tutulması gereken defterlere yönelik özel olarak düzenlenmiş ve boyutlandırılmış olan dosyalar direkt olarak e imzalı ve beratlı bir şekilde ilgili kuruluşlara iletilmektedir. Dijital olarak güvenli bir sistem içerisinde muhafaza edilen işletme kayıtlarının denetlenmesi de oldukça kolay bir hal almaktadır.

E defter programını kullanmaya ilk olarak büyük ölçekli işletmeler uygun görülmüşlerdir. Firmaların yıllık cirosu 5 milyon TL üzerinde ise bu programa geçmeleri zorunlu tutulmuştur. Elbette küçük ölçekli olup uygulamayı kullanmak isteyen firmalarda bu programı kullanabilmektedir. Gönüllü geçiş ile programı kullanmak için ise yıl içerisinde başvurular alınmakta ve gereken düzenlemeler yapılmaktadır.

E Defter Programı Avantajları

Oldukça yeni ve donanımlı olan e defter programı pek çok avantaj sunmaktadır. İşletmelerin bu program ile defter tutmaları muhasebeci veya SMMM ihtiyacı olmayacak demek değildir. Yine muhasebe onayı ile belgelerin aktarımı yapılmaktadır.

  • İşletme verileri dijital ortamda saklanmaktadır.
  • Eski usul defter tutmak zorunluluğu kalkmaktadır.
  • Zaman ve ekonomi açıdan tasarruf sağlamaktadır.
  • Arşivleme ve defter saklama işlemleri son bulmaktadır.

e-defter programı nedir sorularının yanıtlarını ve detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın