E-Defter Programı

E-Defter Programı Destek ve Yardım

E-Defter Konusunda Mikro Yazılım Destekli Çözümlerimizi Görmek İçin Bize Ulaşın
E-Fatura Destek

E-Defter Programı Niçin Kullanılır?

İşletmeler ve firmalar mali ve çeşitli kayıtlarını defterler aracılığı ile tutarlar. Birçok bilgi büyük defterlerde saklanıp gerektiğinde ilgili yerlere ibraz edilmektedir. Bu işlem işletmeler için hem ek iş gücü hem de çeşitli masraflar çıkartmaktadır. Bu masraflardan tasarruf etmek amacıyla hayata geçirilen E-Defter programı vardır. Bu uygulama ile tüm kayıtlar internet ortamında tutulup saklanmaktadır. Çeşitli Bakanlık ve Müdürlüklerin ortaklaşa yayınladığı kanuna göre zorunlu olan kayıtların dijital ortamda tutulduğu programa e-defter ismi verilmektedir.

İnternet ortamında defter kaydı tutulma işlemlerine geçmek için gerekli şartlar mevcuttur. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen kişiler öncelikle e-defter uygulamasından yararlanma hakkında izin alması ve mühür sahibi olması gerekmektedir. Gerekli mühür alındıktan sonra NES ismi verilen Nitelikli Elektronik Sertifika alınması gerekmektedir. Mühür ve sertifikalar temin edildikten sonra bu programın kullanılması için gerekli onayları almış bir yazılım kullanılması gerekmektedir.

kkat edilmelidir.

E-Defter Programı Süreçleri

İşletmelerin e-defter uygulamasını kullanması için yazılım ve program hizmeti verilmektedir. İlgili yerlerden uyumluluk onayını alan programlar ile uygulama sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Uyumluluk onayının alındığı bir yazılım ile birlikte gerekli izinler alındığı takdirde kayıtların internet üzerinde tutulmasına başlanacaktır. Defterlerin dijital ortamda tutulmaya başlanmasından sonra eski yöntemle tutulan defterlerin kapanış işlemleri gerçekleştirilecektir. E-Defter programı kullanımı yayınlanan kılavuzlara uygun şekillerde yapılacaktır. Defterler oluşturulduktan sonra mühürlenme ve imzalanma işlemleri yapılacaktır. Dosyaların geçerlilik kazanması için e-defter beratı alınması gereklidir.

E-Fatura Destek

Mikrodaki Destekçiniz.

Mikro Yazılım Destekli Çözümlerimizi Görmek İçin Bize Ulaşın