e-fatura başvurusu işlemleri

e-fatura başvurusu işlemleri

e-fatura başvurusu işlemleri neler nasıl yapılır?

e-fatura başvurusu için 421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ gereği  göre 2020 yılında düzenlenmiş olan başvurular yapılmaya başlanmalıdır. E-Fatura gerekli olan paket programınızdaki alanlarınız kesinlikle önemli ve hazırlık döneminde bunları yapmalısınız.

e-Fatura kapsamında olan firmalar üç şekilde başvuru yapabiliyor.

  • Bu başvuru yapılmadan evvel e-imza. (mali mühür)
  • İnternet sitesi üzerinden e-fatura başvurusu
  • Entegratör olan kayıtlı aracı firma seçimi
  • Ticari yazılım Cari ve stok sorunlu alanların doldurulması süreci
  • E-Fatura geçiş tamamlanması olarak sıralama yapabiliriz.
  • e-fatura başvurusu gereklilik olan işlemler sırası ile yapılmak zorundadır.

e-fatura işlemleri başvurusu açıklamalar :

Öncelikle mali mühürü talep ediyorsunuz. Yoğunluk dışında yaklaşık 1 haftada mali mühür’ünüz firmanıza geliyor.

Bu mali mühür için vakıf bankasına 400Tl civarında bir ödeme yapıyorsunuz. e-fatura başvurusu işlemleri için bu işlem yapılır ve mali mühür kargo ile devlet tarafından adresinize gönderilmek üzere hazırlanır.

Gelen mali mühür sonrası e-fatura başvurusu yapıyorsunuz bu başvuru sırasında ise entegratör olarak GİB isteklerini yerine getirmiş bir entegratör seçme zorunluluğunuz mevcuttur.

Evrak işlemlerinden sonra kullanmış olduğunuz yazılım şirketinden modülleri alarak e-dönüşüm hizmetlerine başlıyorsunuz.

Bu işlemler yapılarak yazılım firması ile ay sonunda geçiş yapmaya dikkat etmeniz gerekmekte.

Sonuç olarak 3 Ay sonra defterleri gönderme işlemlerine başlıyacaksınız. E-fatura başvurusu işlemleri sizlere net ve gerekli danışman hizmetlerininde önemini burada anlatmaktadır.

Dış ticaret yapan firmalar da bu dönemi sorunsuz atlatmak zorundalar, yapılan işlemler sonucunda stok kartlarınızda bulunması gereken g-tib kodları gibi zorunlu alanlar olmak zorunda. Yoksa e-fatura entegratör firma tarafından alıcıya iletim sorunu yaşıyor.

Buna Şematron hataları diyoruz. Yapılan güncellemeler aynı şekilde devlet tarafından yazılım yapan firmalara zorunluluk firmalar da kullancığınız yazılıma entegre bu işlemleri yapmak zorundalardır. Bu sebeple almış olduğunuz yazılımın iyi olması ve entegratör olan bir firma olması zorunludur diyebiliriz.

Güncellemeler sürekli berat dosyasını göndermeden yapılmak zorundadır. E-Defter’in diğer adı berat olarak nitelendirilir. Güncel olarak bu defteri KDV beyanınızdan sonra gönderebilirsiniz.

Kesinlikle son günlere bırakmanız tavsiye edilmez keza cezası 20bin TL olarak

e-fatura başvurusu işlemleri

e-Fatura ve Yapmış Olduğumuz İşler

Kanunlarla kafanız karışmasın, bırakın biz işlemlerinizi yapalım ve sizlere anahtar teslim bu işi yapalım. Hemde Defter gönderimleri sorumluluğumuzda olsun. Böylelikle cezai işlemlere mazur kalmazsınız. Garanti ve Güvencemizle e-faturalarınızın takibi ve defterlerin gönderimlerini firmamız sözleşmeli olarak yapmaktadır.

Bir cevap yazın