e-fatura programı ayarları

e-fatura kullanımı-e-fatura nedir- e-fatura fiyatları için-E-fatura Fiyatları Yüksek mi?-e-fatura programı ayarları

E-Fatura Programı Ayarları ve Hakkındaki Tüm Bilgiler

e-fatura programı ayarları

E-Fatura programı ayarları öncesi, Türkiye’de yayımlanmış olan 397 sıra no.lu tebliğ gereği 2010 yılından itibaren e-fatura kullanılımı yapısına geçilmiş ayrıca veri format, standardı uyarınca Gelir İdaresi Başkanlığı bu yapıyı belirlemiş, Vergi Usul Kanunu gereği bir fatura evrağı olması gereken işlemler elektronik ortama taşınarak Firmalardan istenmiştir. E-Fatura Sanal bir belgedir ve kağat gerekliliğini ortadan kaldırmaz fakat isteğe bağlı tamamen e-arşiv ile saklanarak her firmaya e-Faturada kesilebilir. Gelir İdaresi Merkezi ile yönetilen e-fatura kağat ve kargo giderleri evraklarını ve masraflarını tamamen ortadan kaldırmıştır. Bu yüzden yurt dışı uygulamalar incelenerek başarı ile yönetilmiş olaan ticaret e-fatura işlemleri ile güçlü bir hale gelmiştir. Gelir İdaresi ile uluslar arası evrak biçimi açık kaynak görüntülemeler yapılmış ve ,uluslararası standart uygulanarak UBL-TR tarafım şekli benimsenmiştir.

e-fatura programı ayarları

397 sıra numaralı Vergi Kanunu tüzel kişiler sistemden faydalanabilir hale getirilmiş, 416 sıra Numaralı gerekçe ile vergi Kanunu uygulamayı Şahıs Firmalarına da Tanımıştır. Uyarlamanın yaygın halde kullanılması ve sorunsuz hale gelmesi için “Özel Entegratörlük” müessesi 421 sıra no.lu teblığe göre Vergi Usul Kanunu uyarlamayı entegratör firmalar olarak gereklilik belgeleri ile Özel şirketlere uyarlamanın Gelirler idaresi ile Köprüsü yapılmıştır. Yurt dışında e-fatura servis sağlama ortamı olarak bilinen bu özel entegratörlük ile firmalar bu yapılar ile e-belgelerini Beyan edebilmektedir.

Kimler E-Fatura Kullanıyor ve Uygulama Kapsamı?

E-fatura kullanmak isteyen her firma kullanım hakkına sahip hale gelmiş hatta 2020 tarihinde ikinci dönemde uyarlama resmen genel tebliğ ile kolay ve GİB desteği ile her firma geçmesi yolunda adımlar atılmıştır.

 • Madeni yağ lisansına sahip olup ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 5 milyon olan şirketler
 • ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten veya ithal eden şirketler de yıllık satış tutarı da 5 milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu vardır.
 • E-fatura mükellefine 5bin TL evrak kesen firmalar 2020 yılı ikinci dönemi e belge olarak E-Arşiv zorunluluğu vardır.
 • Hiç bir şekilde ikili ticarette 30bin Tl evrak kesen firmalar 2020 2.Dönemde E-Arşiv Zorunluluğu vardır.

E-fatura’nın avantajları nelerdir?

 • Maliyet ve kağıt kullanımları ortadan kalkar.
 • Evraklar Sanal Ortamda Depolanır ve Gereklilik durumunda Kolaylıkla Ulaşım sağlanır.
 • Faturalar kaybolma yıpranma riski kesinlikle olmaz.
 • Tahsilat evrakları hızlı olur evrak gelmedi durumları ortadan kalkar.
 • Mütabakatlar çok kolay ve belgeye ulaşmak tek tıkla olur.
 • Faturalar Dijital Ortamda Korunur .
 • Fatura saklama dosyalama karmaşası olmaz.
 • Muhasebe programlarınız ile entegredir.
 • E-fatura doğa koruyucusudur.
 • Müşterilerle ve satıcılarla İletişim sorunsuz duruma gelir.

Sonuç Yazılım ile E-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?

E-faturaya programına geçmek için TÜBİTAK’tan mutlaka mali mühür satın almanız gerekmeklidir. E-fatura portal kullanırken bu durumda ek bir ücret ödenmiyor. Bir Ayda en fazla 500 fatura kesilebilir duruma gelirsiniz. Entegrasyon ve saklama ücreti ile muhasebe yazılımına,ek modül maliyeti ve eğitim bedelini karşılamanız gerekmektedir. Sonuç Yazılım,e-fatura hizmetinden faydalanmak için herhangi bir başvuru, kurulum, eğitim, entegrasyon veya aktivasyon ücreti yoktur. Yani, Sonuç Yazılım ile e-faturaya geçişin maliyeti bulunmuyor, e-fatura Sorularınız için Sonuç Yazılım ekibi ile 0531 699 24 64 iletişim kurunuz.

E-FATURA YÖNETİMİ ve e-fatura programı ayarları

 • Mikro Kur yada Servislerden veri tabanı açılır.
 • Sistem ve Program Parametleri kısmı modülü ile E-fatura parametler bölümünde ,Arşiv dizinine oluşacak dosyanın adresi kısmı vardır, fatura görüntü dosyası alanına görüntü dosyasının olma zorunluluğunu unutmayınız.
 • GİB’e gönderilecek E-Faturalar GİB tarafındaki seri numarası ile fatura numarası birim kodu alanına tanımlı olmalıdır.
 • Başlangıç sıra numarası GİB’e gönderilecek e-faturanın ilk olarak hangi numaradan başlayacağını belirlemekte. E-Fatura oluştururken;
 • Mikro portal yönetimi altında bulunan Satış faturaları yönetimi içine girin ve ardından Operasyonlar başlığı altında «Fatura oluştur» seçeneği ile gerekli evraklar oluşur.

E-Fatura Gönderim ve Yönetimi Çok Kolay

 

  E-Fatura Portal Yönetimi ile e-Fatura Gönderimi nasıl yapılır?

 • Mali mühür cihazının, işlemin yapıldığı bilgisayarda takılı ve çalışıyor olduğundan emin olmanız gerekiyor.
 • Daha sonra, sertifika seçimini yapabilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Daha sonra GİB Portal’a girerek oluşan dosyaları yüklemeniz gerekmektedir.

 

E-Fatura Özel Entegratörlük Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Mikro Yazılım programlarından özel entegratörlük ile E-Fatura kullanımı yapılabilmektedir.
 • Özel Entegratörlük ayarlarını,Mikro Kuruluş programındaki E-Fatura bağlantı ayarları menüsünden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


E-Fatura Nasıl Oluşturulur?

 • Mikro Program içerisinde satış faturaları girildikten hemen sonra “Satış Faturaları Yönetimi” menüsünde bulunan faturalar listelenir.
 • İlgili fatura veya faturalar işaretlendikten sonra ”Operasyon” sekmesinden E-Fatura oluşturabilirsiniz.
 • Sisteme iletilen E-Faturalar Satış faturası yönetiminden  silinecek ve gönderilmiş faturalar menüsüne taşınmış olacaktır.

Gelen Faturalar için;

Gelen faturalar menüsü ile gelen E-Faturaların izlenme,kabul-ret işlemleri yapılabilmektedir.

E-Fatura Portal Yöntemi Kullanımı

Gelir Tarafından “www.efatura.gov.tr” ücretsiz e belge oluşturacağınız sitedir. e-Fatura Uygulama entegrasyon şekli alt yapıya sahip olmayan (Entegratör Olmayan) kullanıcılar uygulamadan yararlanabilmesini sağlamak amacıyla uyarlanmış e belge kısmıdır.
e-Fatura Portal ve e-Fatura Uygulama kısımlarına ait belgeler uyarlanması amacı ile geliştirilmiştir.

Kullanıcı hesaplarını aktif eden bu kullanıcılar e-Fatura Portalına giriş yapıyor e-fatura göndermeye imkan ve olanaklarından faydalanıyorlar. Bu yöntem tüm faturalarınızı kolayca GİB Portal üzerinden manuel olarak oluşturmanıza imkan sağlıyor veya kendi bilgi işlem sisteminizde Başkanlığın belirlediği formatta oluşturup Portal hesabınıza yükleyebiliyorsunuz.

GİB Portal yönteminin kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler “e-Fatura Portalı Kullanım Kılavuzu” nda yer almaktadır. Mevzuat ve Teknik Mimari bölümüne ulaşmak için http://www.efatura.gov.tr/efaturamevzuat.html

 Özel Entegrasyon ve Entegatörlük ;Faturalama durumu çok sayıda fatura düzenleyen firma ve mükellefleri, kendilerine ait bilgi işlem yapısının olmaması durumunu göz önüne alarak özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura gönder ve al kısımlarını sağlamakta. Gelir İdaresi Başkanlığın özel entegrasyonların izin almış tüm firmalarında da e-fatura uygulamasından yararlanabilme durumuna olanak sağlıyor.

Bu durumda mali mührünü almış olan firmalar, Başkanlık’tan özel entegrasyon izni almış kurumlara başvuru yaparak uygulamayı kullanabilir. Özel entegrasyon izni için başvuran mükelleflerin bu kurumlar ve firmalar hangi entegratör firma seçeceği kısımlarına “www.efatura.gov.tr” internet adresinden kolayca ulaşabilir. 


Entegrasyon Yönetimi ve şekli ,Bilgi İşlem Sisteminin Entegre Yöntem, kendilerine ait bilgi işlem sistemini Başkanlığın sistemine entegre edilerek 7/24 kesintisiz bağlantı hizmeti sağlayabilecek mükelleflerin kullanabilmeleri amacıyla geliştirilmiştir.

e-Fatura uygulamasına elektronik başvuru yaptıktan sonra TÜBİTAK – KamuSM tarafından mali mühür sertifikası ve şifreleri teslim edilerek mükellefler Entegrasyon İşlemleri bölümünden BİS Raporu ve test tanım formunu elektronik ortamda doldurarak gönderebileceklerdir

 

Tags:

Bir cevap yazın