E-Fatura Programı

E-Fatura Programı Destek ve Yardım

E-Fatura Konusunda Mikro Yazılım Destekli Çözümlerimizi Görmek İçin Bize Ulaşın
E-Fatura Destek

E-Fatura Programı Nedir?

Elektronik ortam üzerine işlenen faturalara e-fatura olarak isimlendirilmektedir. Bu noktada e-fatura programı ise faturaların elektronik ortama işlenmesini mümkün kılan yazılımlar olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir şekilde kağıt düzlem üzerine basılmayan e-faturalar; yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu program sayesinde faturaların sunucular kanalıyla korunması ve alıcı ile satıcı arasında etkileşimli bir şekilde paylaşılması da mümkün kılmaktadır. Bununla birlikte e-fatura sisteminin sağladığı pek çok önemli avantajdan da söz etmek mümkün olmaktadır.

E-Fatura Programı Kullanan Mükellefler

E- fatura uygulaması ile şirketler kendisine kesilen faturaları, kendisinin kestiği faturaları elektronik ortamda kesip, fatura gönderme ve alma işlemini de elektronik ortamda yapabilecektir. Faturaların saklanması, depolanması ve görüntülenmesi de elektronik ortamda yapılabilmektedir. Şirketlerin kağıt fatura maliyetlerini sıfıra indiren E-Fatura programı kağıt israfını da önlemiş olmaktadır.

Fatura kesen her vergi mükellefi istediği takdirde e-fatura uygulamasına geçiş yapabilir. Ama e-fatura uygulamasını kullanması zorunlu olan şirketler vardır. Bu şirketler 2017 yılı ve sonraki muhasebe dönemlerinde yıllık brüt satış hasılat rakamı 5 milyon TL üzeri olan şirketlerdir. Bu özellikte olan şirketler direkt e-fatura mükellefidir.

E-Fatura Programının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Son derece pratik bir kullanım özelliğine sahip olan e-fatura programı; kullanıcılara çok sayıda önemli avantajı sunmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Öncelikli olarak e-fatura maliyetinizi azaltacaktır. Özellikle mürekkep, kağıt, zarp, arşivleme ve postalama giderleriniz azalacaktır.
  • Faturalarınızın çok daha hızlı bir şekilde hazırlanması mümkün olduğundan; zaman konusunda da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
  • Faturalarınızın kaybolma ihtimali ortadan kalkacaktır.
  • Hem tahsilatlarınızı hızlandırmış olursunuz hem de faturalarınıza her zaman erişebilme olanağına sahip olursunuz.
  • Faturalarınızın güvenli bir şekilde korunması mümkün olur.

E-Fatura Kimler İçin Yasal Zorunluluktur?

Elbette ki e-fatura sisteminin avantajlarından faydalanmak isteyen hemen herkes e-fatura programlarından yararlanabilir. Ancak yıllık satış oranları 25 milyon Türk Lirası üzerinde olan firmalar ile; madeni yağ lisansına sahip olan, ÖTV’ye tabi olan firmaların e-fatura sistemine geçiş yapmaları yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte e-fatura sistemine geçiş yapması gereken firma sayısının yapılan son güncellemelerden sonra artış gösterdiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

E-Fatura Destek

Mikrodaki Destekçiniz.

Mikro Yazılım Destekli Çözümlerimizi Görmek İçin Bize Ulaşın